Gezinmek için tıkla

Tarihteki İlk Atlı Call of Duty!

Call of Duty Black Ops II, 12 Kas 2012 çıkışlı bu oyun belki de ondan önceki Call of Duty'lere ait en iyi ve en yenilikçi first person shooter mekaniklerine sahip oyun. Oyun Steam'de 6 Mayıs'dan İtibaren 17 Mayıs'a kadar %50 indirim ile 57,50₺. Buraya tıklayarak oyunun sayfasına erişebilirsiniz.

Senaryo ve Karakterler; İlk oyunun senaryosunu ve karakterlerini anlamak gerçekten de güçtü. Oyundaki meşhur sorgu odasındaki bilgisayarı kurcalamak gerekiyordu biraz. Ve yüksek ihtimalle Call of Duty Black Ops 1'i bitirenlerin çok büyük bir kısmı bu bilgisayar üzerinde araştırma yapmamıştır. Call of Duty Black Ops 2'de ise senaryoyu ve karakterleri anlamak önceki Black Ops oyununa göre cidden kolay. Oyunda 2 çeşit senaryo sekansı var; biri 1980'ler geçen, diğeri de 2025'de geçen. 1980'lerde ilk oyunda da ana karakter olan Alex Mason'ı oynuyoruz. 2025'de ise Alex Mason'un oğlu olan David Mason'ı oynuyoruz. Oyundaki kötü karakter ise cidden kuvvetli; Raul Menendez. Özlenen, dahi kötü karakterlerden hikayenin gidişatında onun aleyhine ilerleyen olayları leyhine çevirmekte üzerine yok. Ayrıca oyun boyunca çeşitli seçimler yapıyoruz, yani oyunun birden fazla sonu var.

Oynanış; Oynanış ise başta da belirttiğimiz gibi diğer Call of Duty'lerden oldukça farklı. Bizce bu farklılık iyi yönde ama kötü yönde olduğunu düşünen ciddi anlamda kalabalık bir kesim de bulunmakta. Örneğin oyuna, göreve başlarken ekipmanlarımızı seçebileceğimiz bir ekran gelmiş aynı Metal Gear Solid V: Phantom Pain'de olduğu gibi fakat biraz daha yüzeyseli. Oyuna küçük de olsa bir yenilik daha gelmiş, ayı kapanı kurmak bu kapanlara havan topu entegre etmek gibi bir özellik de bulunmakta. Ayrıca oyunda duvarların arkasındaki düşmanları saptamamıza yarayan bir nişangah da var. Oyunun gelecekte geçen kısmında; yüzeylere yapışmamıza yarayan eldiven, vingsuit, Crysis serisindeki adıyla Pelerin Modu buradaki adıyla optikal kamuflaj sağlayan giysi ve jetpack. Ne yazık ki bunları yalnızda oyunun bize izin verdiği yerlerde kullanabiliyoruz. Ve değinmeden olmaz ki bu oyunda at sürebiliyoruz, tahmin edilebileceği üzere oyunun 1980'lerde geçen kısmında erişilebilir ve atı da çöldeyken kullanabiliyoruz, at mekanikleri pek harika olmasa da atmosferi gerçekten güçlendiriyor ve cidden yenilikçi bir özellik.

Optimizasyon ve Hatalar; Oyunun optimizasyonu cidden iyi, Treyarch oyunun PC portunda cidden iyi bir iş çıkartmış. Oyundaki buglar cidden düşük sayıda, çoğu göze bile çarpmıyor.

Müzikler: Oyunun müzikleri cidden kaliteli Jack Wall oyunun müziklerinde cidden iyi bir iş çıkartmış. Bestelenen müzikler de oyunda çok güzel yerlerde kullanılmış.

Call of Duty Black Ops 2 Metacritic PC puanı: 74/100

Bizim Call of Duty Black Ops 2'ye puanımız: 87/100

Yorumlar (1)
Yorum yapmak için giriş yap.
İşte oyundan anlayan adam