Gezinmek için tıkla

Sürgünlükten Fatihliğe

Funcom isimli şirketin 2017’nin ilk ayında çıkardığı açık dünya, hayatta kalma, inşa etme ve macera odaklı oyunu.

Oyunun başlangıcı Conan’ın bizi kurtarmasıyla başlamakta. Boyundan yüzüne her şeyini bizim yaptığımız karakterle sıfır bir şekilde çölde başlıyoruz ve taşın üzerindeki su matarasını alıp devam ediyoruz yolumuza.

İnşa sistemi, loot sistemi, savaş mekanikleri, npcler, harita, yetenek ağacı, craft öğrenme şeması beni gerçekten şaşırttı. Hiç birisinde eksik veya kötü duran tek bir şey yoktu.

 Oyunun en çok taktir edebileceğim noktası işe çeşitlilik ve özgürlüğü. Oyuna başladığınız andan itibaren kocaman bir dünyaya giriyoruz ve journey kısmı dışında bize ne yapmamız gerektiğini söyleyen tek bir unsur yok. Bir sürü silahın olması sıkıldıkça yeni mekaniklerle oyuna karşı tekrar ısınmanızı sağlıyor.

Çoğu oyundan aşina olduğumuz evcilleştirme konusunda oyun çağ atlamış. Oyunda bulunan hemen hemen her şeyi klanımıza katabiliyoruz. Npcleri kaçırıp köle yapıyoruz, binek için at evcilleştirebiliyoruz. Kendinize koruma istiyorsanız elinizde onlarca seçenek var. İster hayvanları ve canavarları ister de npcleri kendi klanınıza katabiliyorsunuz.

Gelelim canımı çok sıkan noktalara;

 2017’nin başında çıkmasına rağmen coop kısmında deli gibi bulunan buglar, oyunu oyun kurucu olmayan oyuncuya zehir etti. Ben oyun kurucu olmama rağmen yanımdaki kişinin bu buglarla uğraştığını görünce canım çok sıkıldı, 150 saat oynadıysak 10 saati buglarla uğraşmakla geçti; Bir anda gökyüzünden düşmek olsun, lootları görememek olsun. hadi lootları geçtim ağaçlar, taşlar ve çalılar gitti uzun bir süre hiç bişey göremeden oynamak zorunda kaldı, hayvan evcilleştirdi, köle aldı oyundan çıkıp girince yok oldular gibi gibi bir sürü bug yaşadık. Ha açık konuşmak da gerekirse ben bir iki yer dışında hiç bugla karşılaşmadım.

Ufak da olsa oynanışı engelleyen bir etmen de canavarların doğma zamanlamaları. Boss un olduğu yere giderken zaten onlarca canavarla kapışıyoruz, ardından bossa geldiğimizde canavarlar tekrardan doğuyor, hem boss hemde canavarlarla uğraşmak kolay modda bile yeterince zor bir hal alıyor.

Oyunu iki farklı oyun platformunda denedik ve birisinde sürekli fantom fatal error verdi arkadaşımınki ama bende sıkıntı olmadı başka platformdan satın alıp girdiğinde kusursuz girebildi. Sebebini bilmesem de bazı platformlarda, bazı sistemler hata verebiliyor.

Sonuç olarak eğer oyun sıkıntısız çalışırsa gerçekten sizi gece gündüz kilitleyebilecek. Türü seven birisiyseniz de zorla arkadaşlarınıza oynattıracağınıza emin olduğum bir oyun.

İyi eğlenceler.

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.