Gezinmek için tıkla

Kültlerle savaştığımız Far Cry!

Far Cry 5, 27 Mart 2018'de çıkış yaptı. Oyunun Steam mağaza sayfasına buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tür açısından önceki oyunlardan yüzeysel olarak farksız. Ama derinlemesine olarak bakarsak...

Karakterler ve Hikaye; Hikaye olarak bizce 4. oyundan daha başarılı bir iş ve daha başarılı bir sunum ortaya koyulmuş. Hikaye tarafında nadir de olsa seçim yapmak oldukça iyi bir etken. Hikayemiz kült lideri olan Joseph Seed'i tutuklamaya giderken başlıyor, ardından bizim de nadir olarak yaptığımz seçimler dahilinde gelişen olayların ışığında hikayemiz şekilleniyor. Baş kötü karakter tarafında ise Joseph Seed, Pagan Min'den biraz daha iyi. Yan karakter kalitesi ise önceki oyunlar gibi, genel olarak sönük ve yüzeysel karakterler. Ayrıca baş karakter konuşmuyor, genel mânada karakter kalitesine bakacak olursak büyük bir handikap olarak sayılabilir.

Görevler; Görevler genel olarak tekrar etmiyor. Neredeyse hepsi birbirinden farklı, ikonik görevler. Birbirine benzetilebilecek birkaç görev var sadece. Ki onlar da hikayedeki yerleriyle ayrıştırılıyor diğer görevlerden.

Oynanış; Oynanış kısmı cidden çok kuvvetli. Far Cry serisinin SandBox yönü korunmuş hatta üzerine bir şeyler de konulmuş veya konulmaya çalışılmış. Bir sürü yeni mekanik eklenmiş oyuna; gerek yanımıza arkadaş alma kısmı olsun, gerek avlanarak elde ettiğimiz özelliklerin yetenek olarak açılması olsun, gerek haritayı radyo kulesi ele geçirmek yerine GTA 5 gibi açmak olsun, avlanma kısmının derinleşmesinin yanı sıra balık ve ayı gibi bir sürü hayvan türünün avlanılabilir hayvanlar arasında eklenmesi olsun... Oyunun başlarında çatışma mekanikleri oyuncuya biraz garip gelebiliyor bu arada, hatta Cyberpunk'daki mermi "süngerliği" olayı oyunun başında biraz da olsa hissediliyor. Ayrıca oyundaki seviye mantığı gitmiş, mini görevleri veya oyundaki adıyla challangeları tamamlayarak yetenek puanlarını elde ediyoruz. Karakterimizi de o puanlarla geliştiriyoruz.

Grafikler ve Atmosfer; Oyunun atmosferi cidden kuvvetli, müziklerle desteklenmiş. Atmosfer kalitesinde doğal yaşamın kendi içinde de bir ekosistem barındırmasının da büyük bir etkisi var, bölge hakimiyeti için savaşan eşdeğer güçteki hayvanlar, hayatta kalma amaçlı avlanan hayvanlar vesaire... Grafikler de oldukça iyi, gerek patlamalar olsun, gerek modellemeler olsun, gerek yansıma kalitesi olsun hepsi birbirinden kaliteli. Uzak çizim mesafesi de oldukça yüksek, manzaraları izlerken insanın içi açılıyor. 

Optimizasyon ve Açıklar; Optimizasyon olarak oyunun çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz ama kesinlikle başarısız da değil. Açık konusuna gelirsek ise oyunda cidden biraz bug/açık sorunu var. Yapay zekaya saldır emri vermeden saldırması olsun, arkasını bana vererek siper alan düşmanlar olsun yapay zeka tarafındaki açıklarda başı çekiyor. Belki bunlara "glitch" de denebilir ama...

Oyunun MetaCritic puanı: 78/100

Bizim oyuna puanımız: 86/100

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.