Gezinmek için tıkla
Küratör Puanı: Çok Olumlu

Yıllara karşı koyan oyun; Half-Life 2 inceleme

Yıl 2004, oyun dünyası için belkide en önemli sene. İnsan kafalarını oyundan ayıracak vakit bulamıyor. Başlı başına çıkan oyunlar şöyle;

Grand Theft Auto San Andreas, Halo 2, Unreal Turnuvası 2004, Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow, World of Warcraft, Ninja Gaiden, Doom 3 ve Far Cry 1.

2004 yılında gördüğünüz gibi şu an bile kült sayılan onlarca oyun çıktı. 2004 senesi fps oyunlarının altın çağı olarak geçer tarhite. Doom 3 ve tabiki Half-Life 2 zaten beklenen oyunlardı o sene ama bir sürpriz oyun vardı gelecekte ubisoftun baş yapıtı olarak adlandırılan Far Cry 1. Bu 3 oyun oyun piyasasına damga vurmuştu adeta, insanlar oyun tarihinin en iyi yılı olduğunu konuşuyordu inceleme puanları uçmuştu.Ama aralarında bir oyun vardı ki adını diğer oyunlardan direkt bir şekilde ayırmıştı;

Half-Life 2 çıktığı anda tüm dünyada tarihin en iyi oyunlarından biri olarak görülen Half-Life 1'in devam oyunu Valve firmasının başyapıtı sonunda çıkmıştı insanlar heyecanlıydı, ünlü karakter Gordon Freeman ile bir yolculuğa daha çıkmak için tırnaklarını yiyorlardı. İlk oyun tüm dünyada (resmi kopya olarak) 8 milyondan fazla satmış, pc’ler için fps standartlarını belirlemiş, “mod yapımı” kavramını herkesin hayatına sokmuştu. Bakalım o zaman bu Half-Life 2'ye nasıl bir oyunmuş?

Oynanış

Daha dünyada fizik motoru denen şey bilinmezken valve denen bir firma o zamana kadar ilk kez bir fizik motoru geliştirmişti bu motor sayesinde fizik tabanlı bulmacalar farklı oynanış seansları bulunuyordu. Ayrıca belkide oyun dünyasının en ünlü silahı olan Gravity Gun sayesinde oyun hem aksiyon hem bulmaca tarafında yenilikler getiriyordu. Yani özetlememiz gerekirse ilk Half-Life oyunu gibi Half-Life 2'de oynanış biçiminden oyun dünyasını kökünden değiştirmişti.

Gelelim meşhur “yapay zeka”ya.. Bugünlerde pek çok dergi/site’de “yapay zeka çok kötü” şeklinde yazılar okursanız şaşırmayın.  Yapay zeka, sorunlu korsan kopyaları kullanıyorsanız kötü. Çünkü kapalı! Burada bahsettiğim bir iki konsol komutuyla düzeltebileceğiniz bir sorun değil, oyunun temelini ilgilendiren ve tamamen korsan kopyalardan kaynaklanan bir problem. Yapay zeka aslına bakarsanız en az ilk oyundaki kadar iyi, ancak burada şöyle bir handikap var: oyunun çok büyük bir kısmı açık alanda geçiyor. İlk oyunda, kapalı mekanları çok iyi kullanan ve size “sinematik” anlar yaşatan yapay zeka, açık alanda o kadar etkileyici durmuyor. Açık hedef olmamayı beceriyorlar, ancak örneğin tepenizdeki varillere ateş edip üstünüze düşürmeyi akıl edemiyorlar. Oyun çıkmadan önce yapılan “duruma göre farklı tepki, her oynayışınızda değişen davranışlar” vaadi, havada kalıyor.

Grafikler

İlk Half-Life oyunu o zamana kadarki en gerçekci grafiklere sahipti. Arcade fps türünü doğru görüntülerle beslersen türün ne kadarda gelişebileceğinin kanıtıydı adeta. 2. oyunda aynı şekilde çok güzel görüntüler sunuyordu bizlere, belki Doom 3 kadar kaliteli değildi görsellik fakat atmosfer konusunda çok önde olduğu açıktı. Oyunda yeri geliyor korkuyor, yeri geliyor lağımlarda geziyor canavar avlıyor, yeri geziyor araba ile evler arasında geziyordunuz. Ve bunların hepsini yaptığınızı hissediyordunuz.

Hatalar

Hiç kötü tarafı yok mu bunun derseniz, elbette var. Öncelikle bazı bölümler, ki mesela bot benzeri bir araçla kanallarda gezdiğiniz bölüm, anlamsız derecede uzun ve sıkıcı. Sesle ilgili tuhaf problemler var, bazen aynı ses tekrar etmeye başlıyor ve oyun çöküyor. Tabiki bunların yeni sistemlerde sorun çıkarmiyacağını unutmayalım :).

Her halükarda, Half Life 2 tam anlamıyla bir klasik.Artık sadece size gidip almak kalıyor, sadece Solitier oynayan bir tipseniz bile, Half-Life 2’yi muhakkak denemelisiniz.

BİZİM BU OYUNA PUANIMIZ : 98/100

Oyunun Metacritic puanı : 96/100 Metascore /9,2/10 User Score

 

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.