Gezinmek için tıkla

It Takes Two Abartılıyor mu?

Boşanma ve ayrılık yaygın ama genellikle sıkıcı bir olaydır. Bazen başlangıçta öfke ve kızgınlık olur ama çoğu zaman her iki taraf da mutlu olmak ister. Hazelight Studios ve yayıncı Electronic Arts, en son oyunları It Takes Two ile bu fikri akla getiriyor.

 

0yunumuzun karakterleri Cody ve May, boşanma arefesinde olan bir çift. Fakat bunu kızlarına söylemeye hep çekiniyorlar, daha sonra cesaretlerini toplayıp bir gün akşam yemeğinde söylüyorlar. Kızları Rose yemekte hiç tepki vermeyip odasına çıkıyor. Daha sonra ailesine çaktırmadan odasından kaçarak evin dışındaki kilere gidiyor ve bir kitaba sesleniyor; “Doktor Hakim bana şuanda yardım etmek zorundasın, onlar bir arada kalmalı” Kitabı açar ; “Bak görüyorsun, burada diyor ki (Love is work) aşk her zaman işe yarar. Bu fikir olmak zorunda. Pes edemezsiniz. ” Elindeki oyuncaklara bakarak ; “Anne, baba keşke tekrardan yakın olabilseniz. ” der ve ağlamaya başlar. Göz yaşları oyuncaklara akar.

 

Gözyaşlarının akmasıyla, Rose’un annesi babasının ruhu artık elinde tuttuğu oyuncaklara girmiştir ve artık bu oyuncak bebeklerin başından geçen olaylar bizim oyunumuzun konusunu belirleyecek. Rose’un seslendiği kitap olan Dr. Hakim de artık bir ruha sahiptir ve çiftimize ilişkilerini kurtaracağını, yardım edeceğini söyler. Çiftimiz daha sonra kızlarını görür ve bu durumdan kurtulabilmek için kızlarına ulaşmaya çalışırlar ve oyunumuz böylece başlar. 

 

Oyunumuz 2 farklı kullanıcı tarafından aynı anda oynanıyor. Yani arkadaşınız ile birlikte biriniz. Cody diğeriniz May olarak birlikte oynuyorsunuz. Oyunumuz başladıktan sonra da sinematik olan ara sahneler devam ediyor ve oyun bulmaca tabanlı bir oyun olduğu için bu ara sahneler bizlere rehber oluyor. Karakterlerimiz artık bebek oldukları için çevredeki nesnelere göre çok küçükler. Bu durumda bir yerlere ulaşmaları daha çok zor hale geliyor. Bu yüzden çevrelerindeki nesneleri kullanarak bir yerlere ulaşmaya çalışıyorlar. 

 

It Takes Two, her şeyden çok bir bulmaca-aksiyon-macera platform oyunu. Oyun boyunca bazı boss dövüşleri de dahil olmak üzere aksiyon anları var, bu boss dövüşleri genellikle bölüm sonlarında geliyor. Genel platform bulmaca oyunlarından farklı olarak bu oyunda tüm bulmacaları 2 kişi çözmek zorundayız. 

 

Hikayemizin olay örgüsü macera kavramlarının dışında biraz da duygusal. It Takes Two’da kullanıcıları çeken taraf biraz da bu olabilir. Biraz daha yaşamın içinden alınan bir problem oyunu çok farklı bir boyuta taşımış. Hikayemizde bu duygusallığa bol bol neşeli ve esprili anlar da eşlik ediyor. Hikayemizin devamında çiftimiz ebeveyn olmak için kaybettikleri odak noktalarını nerede kaybettiklerini fark ediyor. Görevlerle birlikte tekrar yakınlaşmaya başlıyorlar. 

 

Oyunun grafiklerinden bahsetmek gerekirse bir platform oyununa göre üst seviye de bir grafiğe sahip bir de bunun yanında genel olarak alıştığımız 2B platform oyunlarının dışında oyunumuz 3 boyutlu. Oyunun boyutlandırması da gerçekten çok olumlu. Oyunu oynarken gerçek bir bez bebek olduğumuzu hissediyoruz. Bunun yanında oyunda nesne diye adlandırdığımız diğer her şeyin tasarımı oldukça güzel yapılmış ve oyun dinamikleriyle birlikte kullandığımız nesneler çok güzel işliyor. 

 

Oyun hakkında bir toparlama yapmak gerekirse, başlık yazısının cevabını burada verebilirim. Oyun kesinlikle abartılmıyor, bana kalırsa hak ettiğinden daha az övülüyor. Tabi ben bunu sizlere bir bulmaca oyun hayranı olarak söylüyorum. Oyun çok çok güzel bir oyun. Gerek oyun süresi, gerek görevler, gerekse 2 kişi oynayabiliyor olmak gerçekten çok keyif veriyor. Kişisel fikrimi söylemem gerekirse oyunu konsoldan oynamak çok daha keyif verebilir. Bu oyunun bana kalırsa tek olumsuz yanı fiyatı. İnceleme yapılan tarihte oyunun fiyatı 279.99 TL. Türkiye şartlarında gerçekten çok yüksek bir fiyata sahip. Bu yüzden sizlere mutlaka alın-almayın önerisini veremiyorum. Umarım incelemem oyun hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmuştur. Keyifli oyunlar dilerim. 

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.