Gezinmek için tıkla

Little Nightmares Hikaye İncelemesi

              Hikaye ana karakterimiz olan sarı kapüşonlu çocuğun yüzü maskeli bir kadını rüyasında görmesiyle başlıyor. Rüyadan uyanan karakterimiz kendini bir lağım gibi bir yerde buluyor. Daha sonra karakterimiz ilerleyerek içinde bulunduğu bu ortamı keşfetmeye çalışıyor. Devam ederken uzun kollu bir hademenin çocukları kaçırıp bir odaya hapsettiğini fark ediyoruz. Bu kısımdan sonra işlerin tuhaflaştığını anlamış oluyoruz. Hademe bizi de yakalıyor bir kafese koyuyor fakat biz buradan kaçıyoruz bizimle birlikte diğer çocuklarda kaçmak istiyor. Biz karakter olarak kaçmayı başarıyoruz diğer çocuklara ne olduğu hakkında bir bilgimiz şimdilik yok. Hademeden kaçmayı başarıyoruz ve bu tesisin mutfağa benzer başka bir bölümüne geliyoruz. Bu kısımda ise yemek yapan şeflere yakalanmamaya çalışıyoruz. Daha sonra mutfaktan da kaçıyoruz fakat o da ne bir de bakıyoruz ki bir ada gibi bir yerdeyiz . Karadan çok uzaktayız.. Çıktıktan sonra çokça şişman insanların zorla da olsa tesise girmeye çalıştıklarını görüyoruz. Birbirinin aynısı bir çok insan bunlar. Bu insanlar karadan uzak olmamıza rağmen nasıl buraya geldiler ? Evet bir gemiyle. Eğer o gemiye binersek belki de ana karaya dönebiliriz. Gemiye ulaşmaya çalışırken az önce gördüğümüz insanları görüyoruz ve önlerinde çok ama çok yiyecek var. Bu insanların doyumsuz insanlar olduğunu anlıyoruz. O kadar yemeğin arasında bizi bile yemek istiyorlar ama iyi ki şişmanlar da peşimizden gelemiyorlar. Peki bu insanlar neden bu kadar aç ? Bu sorunun cevabını yine oyunun içinde bulabiliyoruz. İçinde bulunduğumuz tesisin adı Ağız. Bu tesis yılda 1 kere ortaya çıkıyor. İskeleden içeriye insanları alıyor ve bu insanlar bir daha geri dönemiyor. Yılda 1 kere ortaya çıkmasının sebebi ise aslında bir ayin yapıyor olmaları. Açlık iblisini doyurma ayini.. Ayin aslında bu gelen konukları tıka basa doyurmak ve açlık iblisine hazır hale getirmektir.

              Karakterimizin başlarda gördüğü maskeli kadın ise yaptığı hipnoz ile aslında düzenin koruyucusudur. Kısa bir süre sonra ufak bir çocuğun bu düzenin içerisinde olmadığı yani hipnoz olmadığı dedikodusu dolaşmaya başlar.

              Dış dünyadan bahsetmek gerekirse, toplumun bir çoğu aç ve fakir durumdadır. Bu yüzden insanlar her şeyi isteyecek her şeyi yiyecek aç gözlülük seviyesine gelmiştir. Bu insanlar buraya daha çok yemek vaadiyle getiriyor. Ağızdan geriye kimsenin dönmediklerini bilseler bile dışarda açlıktan öleceklerine burada her şeyi yiyerek yok olmayı göze alıyorlar.

              Daha sonra öğreniyoruz ki aslında iblis de karakterimiz gibi dış dünyayı arzuluyor. Bu yüzden karakterimiz ve iblis arasında bir bağ oluşuyor. Bu yüzden karakterimiz sürekli acıkıyor ve her bir şeyler yemeye çalıştığında karanlık bir şey ekranımızda beliriyor.

Peki karakterimiz bu korkunç yere nasıl geldi ?

              Sorunun cevabı aslında karakterimizin adında saklı. Yani 6’da. Oyunun bir kısmında ise maskeli kadının odasına giriyoruz ve bir fotoğraf görüyoruz Maskeli Kadın ile birlikte birbirinin tıpkısı 4 kadın daha yani fotoğrafta 5 kadın var. Yani iblisi ağızda tutmak için görevli diğer bekçiler. Fakat Maskeli Kadın Ağızın tek hakimi olmak istemesinden dolayı diğer 4 bekçiyi öldürüyor ve daha sonra bundan pişman oluyor ve aynalarda ki yüzünden utanıyor. Aynaları bu yüzden kırıyor ve yüzüne maske takıyor. İsmimizin 6 olmasında anlıyoruz ki aslında biz 6.bekçiyiz. Fakat Maskeli kadın bizi neden öldürmüyor? Bunu aslında bilemiyoruz.

              Hikaye olarak bizi oldukça etkileyen oyun gerçekten tavsiye edilebilecek bir oyun. Genel bir puanlama yapmak gerekirse oyun 8,5/10 diyebiliriz.  Bu tür bulmaca tarzı 2d oyunlarda oyunu taşıyan genellikle hikaye olduğu için bu oyun bu türdeki diğer oyunlardan ayrılıyor diyebiliriz.

İnceleme Görseller
Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.