Gezinmek için tıkla

Gta'ya rakip olan oyun, Mafia 1

2001 senesinde çıkan 2 büyük 3D aksiyon oyunu herkesi şaşırtmıştı.Bunlardan biri daha o zamanlar çok küçük bir firma olan Remedy Entertainment tarafından yapılan Max Payne 1 diğer oyun ise hali hazırda küçük bir kitlesi olsada günümüzdeki ününün onda birine bile sahip olmayan Rockstar'ın yaptığı Gta 3'tü. Bu iki oyunda o zamanların oyuncularını şaşırtmış ve sevindirmişti. 3D aksiyon oyunlarının ataları diyebileceğimiz bu iki oyun kendinden sonraki oyunlara çok büyük bir ilham vermiştir. Ama 1 sene sonra aralarına 1 oyun daha katılacak ve 2002 senesine damga vurucaktı.Daha kimse tarafından bilinmeyen ama 2K tarafından desteklenen bu küçük firma 2K Czech'di. Mafia'nın ilk oyunu duyurulduğunda kimse için büyük bir heyecan değildi. Oyun Uzaktan Max Payne ve Gta klonu gibi duruyordu.Ama oyun piyasaya sürüldüğünde aynı Max Payne ve Gta gibi kült oyunlar listesine ismini yazdırıcaktı.

Hikaye

Yorumlamadan önce sizin için hikayeyi basitçe özetleyelim. Ana karakterimiz Thomas "Tommy" Angelo, oyunun ilk başlarında Kayıp Cennet adlı şehirde taksicilik yapmaktadır. İstemeden Salieri adlı karakterin adamlarından biri olmuş ve hiç beklenmedik bir şekilde mafya organizasyonunda hızlıca yükselmiş ve Salieri'ye Morello adlı karakter ile olan savaşında yardım etmiştir. Fakat ana karakterimiz Tommy, yaşadığı bu Mafya hayatından karısını ve kızını kurtarmak istiyerek, Dedektif Norman adlı karaktere bilgiler vemiş ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile hayatına devam etmek istemiştir.Mafia'nın insanları etkileyen bir seneryosu vardı desek yanılmış olmayız.Ana karakterimiz Tommy Angelo'nun kendini bir anda dev bir mafya ailesinin içinde bulması herkesi çok etkilmeişti.Oyunun çıkış tarihinin Godfather filmlerini patlama yaptığı senelere yakın olmasıda insanlarda mafya konusuna açlık oluşturmuştur.Tabi bu hikaye senesine göre bile oldukca iyi olan ara sahnelerle desteklenince tadından yenmiyor desek yeridir.

Mekanikler

Oyunun sıradan bir "shooter" olduğu zaten çoğu insanca bilinen bir şeydir. Hatta vuruş hissi, kamera açıları gibi konularda kendincen önceki oyunlardan bile geride kalmış demek yanlış olmaz. Yeri gelince kamera açılarının sapıtması, sanki havaya sıkıyormuşum gibi hissettiren vuruş hissi oyunun savaş sisteminin vasat kaldığının göstergesidir. Zamanında bile çokca eleştirilmiştir bu mekanikler. Oyunun ayrıca bir yakın dövüş mekaniği de var ama bahsetmeye gerek bile olmadığını düşünüyorum, o kadar kötü seviyede ki bir süre sonra kimseyle yakın savaşa girmek istemiyor direk silah çekiyorsunuz. Ve oyunun araba sürme mekaniği gerçekten ızdırap bir zorluğu var bunun,klasik zorluk ve sürüşlerde gerçekcilik arayan insanların ne kadar ilgisini çekse de ilk oyndaığımda arabayı hareket ettiremeyip oyunu bıraktğımı hatırlıyorum. Oyundaki trafik kurallarınında hiçbir mantığı yok çünkü oyunda bir ekonomi yok. Trafik kurallarına uymamanın tek cezası 1 dakika boyunca polis animasyonunu izlemek. Bu dediklerimiz bazılarına ne kadar hata değil gibi gelsede oyunun remastered versiyonunda bunların hepsini kapatma seçeneği geldiğine göre yapımcı firmada bizim gibi düşünüyor. Bizce oyunda bir ekonomi olucaktı fakat yetiştiremeyen geliştirici firma,o kadar uğraştrıkları trafik kuralları mekaniğini silmek istemedi ve bu şekilde oyuna ekledi.

Grafikler

Mafia 1'in grafiklerinin senesine göre ortalama hatta ortalamanın bir tık altı olduğunu söyleyebiliriz. Kendinden 1 sene önce çıkan Metal Gear Solid oyununun grafiklerinin çok üst düzel olmasınında bunda etkisi büyüktür. Grafiklere ne kadar geride kalsada ara sahne,animasyonlar gibi durumlar gerçekten kaliteli şekilde tasarlanmış diyebiliriz. Oyunun gerçekten sunum yönünden çok başarılı olduğu açık.

Özetlememiş gerekirse kaliteli bir hikaye, vasat denilebilecek kontroller ve ortalama bir görüntü kalitesi ile kült sayılan ama bizce ortalamanın biraz üstü bir oyun.

Bizim oyuna puanımız : 74/100

Oyunun metaciritc puanı : 88/100

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.