Gezinmek için tıkla

Kısa ve öz indie oyunlardan; To the moon inceleme

İndie oyunların gittikce kaliteliştiği zamanımızda To The Moon kendini diğer indie oyunlardan soyutlamış nadir yapımlardandır. Size fazla bir şey vaad etmez ama vaad ettiği şeylerin hepsini kaliteli yapar. Şu zamana kadar beni hikayesiyle en çok etkliyen oyunlardan biri diyebilirim galiba. Bakalım o zaman To The Moon nasıl bir oyunmuş?

Hikaye

To The Moon'un ana olayının hikaye olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Size basit bir şekilde hikayeyi özetliyeyim; Oyunda Sigmund Agency of Life Generation isimli kuruluşun iki doktorunu kontrol ediyorsunuz. Bu kuruluşun amacı ölmek üzere olan insanların anılarına girip son isteklerini gerçekleştirmek, en azından zihinlerinde… Gerçek hayatta yapamadıkları şeyleri anılarıyla oynayarak yapmışlar gibi bir izlenim yaratıyorsunuz insanların beyinlerinde ve bu yarattığınız simülasyon içinde insanlar daha mutlu ve huzurlu bir şekilde ölüyorlar. İnsanların kafasına bunu yapmışlar gibi yerleştiriyorsunuz desek yeridir. Bu oyunada ölüm döşeğindeki bir adamın Aya çıkma hayalini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu adamın anılarından kesitler görüyor, üzüldüğü yerlerde beraber üzülüyor, güldüğü yerlerde beraber gülüyoruz. Size hikayeyi "spoiler" vermeden bu kadar anlatabildik.Kalanını kendinizin deneyimlemesini öneririz.

Oynanış

To The Moon oynanış bakımından size hiçbir şey vaad etmiyor diyebiliriz, tek yaptığınız koşmak, belli nesnelerle etkileşime geçmek ve olanlara tanıklık etmek .Yan etmenler olarak yaptığımız ufak bulmacalar olsa da inanılmaz hareketli "fps vb" türler dışında oyunlar size ilgi çekici gelmiyorsa bu oyununda sevmeyebilirsiniz. Ama inanılmaz hareketli ve devamlı bir şeyler yaptığınız mekanikler aramıyorsanız To The Moon'u denemenizi öneririz.

Grafikler

To the moon RPG Makerda yapılmış bir pixel art oyun. Ama bu sizi korkutmasın gerçekcilik konusunda üst düzel olmasa da sanat yönetimi konusunda üst düzey olduğuu söyleyebiliriz. Yeri geldiğinde bir festivalde, yeri geldiğinde bir evde, yeri geldiğinde bir malikanede olduğunuzu hissettirmekte de çok başarılı.

Özetlememiz gerekirse sizi bazen hüzünlendiricek bazen güldürücek kaliteli bir hikaye arıyorsanız To The Moon ilk seçimlerinizden biri olmalı.

Bizim bu oyuna puanımız: 77/100

Oyunun Metacritic puanı: 81/100

Yorumlar (0)
Yorum yapmak için giriş yap.

Henüz yorum yapılmamış.